Staff List

Mr Nicholas Achillea Science Technician
Mrs Kate Ahlner English Teacher 
Mr Augustine Amanor Science Teacher
Mrs Paula Anderson Administration Officer
Mrs Julie Bailey Senior Science Technician
Mrs Lucy Barr Head of Drama 
Mr Luke Bassett Site Team/Facilities Technician
Mr Tim Birkett Science Teacher
Miss Hannah Blacow  Head of Mathematics
Ms Cuca Bolanos Spanish Teacher
Mrs Dawn Brassett Head of Art
Mrs Barbara Brett Food Technology Technician
Mrs Cecile Brits Cover Administrator
Miss Nicola Brown Mathematics / Science Teacher / Head of Year 11
Mr Jonathan Bunyan Head of Design & Technology / Art Teacher
Mrs Claire Burke Senior SEN Teacher
Mrs Teresa Butcher Office Manager
Mrs Deborah Cavalier SEN Adviser
Mrs Nina Chapman Finance & Operations Director
Mrs Rae Cherry Head of Textiles
Mrs Lucy Clements Learning Support Technician
Ms Megan Condon SEN Teacher
Mrs Kerry Course Deputy Head of Sixth Form/RP Teacher
Mr Ben Culliton Site Team/Facilities Technician
Mrs Georgia Davies Head of English
Miss Liz Dent Examinations Officer
Mrs Rebecca Docker RET English Advisor
Mrs Kay Duffy Learning Support Technician
Miss Samantha Ellis Science Teacher 
Mrs Kezie English Head of Food 
Ms Aida Escudero Spanish Teacher
Mr Gus Fenn

Assistant Headteacher/Deputy Safeguarding Lead

Mr Daniel Fish Design & Technology Teacher/Head of Year 7
Ms Sarita Gamble Psychology/Sociology Teacher
Mrs Sally Gander Finance Administrator
Mrs Gemma Gent Science Teacher
Miss Anna Graves PE Teacher
Miss Eleanor Hanson History Teacher
Mr Darren Harvey 2iC Mathematics
Mrs Claire Hobern Learning Support Technician
Mr Matthew Hogg Media Teacher
Mr David Hughes RET Science Advisor
Dr Charlie Hurdle Science Teacher
Mr Harry Ioannou Head of Business & Economics
Mrs Tina Johnstone Medical Officer
Mr Chris Jones Head of PE
Mrs Emma Joughin PE Teacher
Mrs Laura Keel Learning Support Technician/SEN Administrator
Mr Charlie Kemp Site Team/Technician 
Mrs Victoria Kitchen Mathematics Teacher
Mrs Kay Knowles Head of History
Mr Anthony Lane PE Teacher
Mr Ricky Lastauskas Site Manager
Miss Rebecca Lin Head of Mandarin
Mr Sean Lock SENDcO
Miss Heather Major Head of Science
Mrs Joanne Martin  Sixth Form Administrator/ Administration Assistant
Mrs Purita Martin Head of Spanish
Mrs Ruth Mazierski Learning Support Technician
Ms Emer McNeela Executive PA to Headteacher / Admissions / Appeals
Mr Argyrios Menexes Music Teacher
Mrs Joelene Moffat Mathematics Teacher
Miss Kaitlyn Morgan Science Teacher
Mrs Amanda Mullan Food Teacher
Mrs Alex Musharbash Mathematics Teacher
Mrs Lynn Noble Head of Year 11/PE / Mathematics Teacher
Miss Katie North Head of PSHEE/Careers
Mr Curtis Oliver Design & Technology Technician
Miss Kate Oliver Learning Support Assistant
Miss Sarah Palmer Drama Teacher
Mr Ross Peggs Assistant Headteacher/Head of Sixth Form
Mr Scott Pethers Acting Head of Mathematics/KS3 Mathematics Co-ordinator 
Mrs Stacey Pogoda Head of Computer Science 
Mrs Kate Quy Finance and HR Assistant
Mrs Jo Rigby Pastoral Support Officer
Miss Gina-Marie Romano English Teacher
Mr Peter Romhany Director of Music
Mrs Karen Saunders Administration Assistant
Miss Abbie Schafer PE Teacher
Mr Andy Scott-Evans Headteacher 
Mrs Emma-Jane Sharp Deputy Headteacher
Mr Jamie Shields Assistant Headteacher - Pastoral/Safeguarding Lead
Mr Javier Sibaja Spanish Teacher
Ms Natalie Silman English Teacher/2iC PSHE & Careers
Mr Joseph Silver Religion and Philosophy Teacher
Mrs Lucia Simmons Cover Supervisor / Learning Mentor
Mrs Abigail Skinner Reprographics Assistant
Miss Emily Spence Finance and HR Assistant
Mrs Kellie Stone Acting Head of Psychology/Sociology
Mrs Ulrike Straw Learning Support Technician
Mrs Helen Tagg English Teacher/Head of Media
Ms Amber Tait Receptionist / Administration Assistant
Miss Clara Tanner Geography Teacher
Mr Brad Taylor Mathematics Teacher
Mr Richard Taylor-Smith Head of Geography
Mr Norman Thompson Business & Economics Teacher
Mrs Sally Trebess Deputy Headteacher
Ms Ann Valance Food Teacher
Miss Francesca Walker History Teacher
Mrs Gemma Walker Head of Religion and Philosophy 
Mr Kieran Walker Head of Politics/History Teacher
Mrs Sabrina Walker Head of Psychology/Sociology
Mrs Amanda Walton Spanish Teacher
Miss Chloe White English Teacher
Mrs Yanyan Zhang Mandarin Teacher